pellain

Εθνική Ελλάδος Μπάσκετ γυναικών: Πρόκριση στο Eurobasket 2021

Η ώρα του πιο κρίσιμου αγώνα της Εθνικής Γυναικών Μπάσκετ για τα προκριματικά του Eurobasket 2021, με στόχο την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης, ήταν χθες Σάββατο (06/02) με τη Βουλγαρία στη Λιουμπλιάνα.

Τα κορίτσια της εθνικής μας, ζητούσαν μία νίκη και μάλιστα με διαφορά 18 πόντων, προκειμένου να πετύχουν το στόχο τους, να προκριθούν στην τελική φάση του Eurobasket, μέσα στις πέντε καλύτερες δεύτερες ομάδες των εννέα ομίλων. Στο πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων, η Εθνική μας είχε επικρατήσει με 73-66 της Βουλγαρίας.

Και το πέτυχαν. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαιξε με πάθος και πείσμα από το πρώτο δευτερόλεπτο, έχτισε προβάδισμα δέκα πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, το έχασε λίγο πριν από το ημίχρονο, είχε όμως αποτελεσματικότητα στην άμυνα στην τρίτη περίοδο και αποφασιστικότητα στα τελευταία λεπτά. Οι τελευταίες στιγμές του αγώνα, ήταν για γερά νεύρα. Ένα τρίποντο της Κόστοβα στα 81” (70-55) πήγε τη διαφορά στους 15. Λάθος από τη Φασούλα, ελληνική κατοχή, άστοχο σουτ από τη Νικολοπούλου στο 40”, η Χριστινάκη στο 23” βούτηξε και κέρδισε την κατοχή, η Παυλοπούλου αστόχησε σε τρίποντο, η Φασούλα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με γκολ-φάουλ έγραψε το 73-55 στα 12″, αποτέλεσμα που τελείωσε και ο αγώνας, δίνοντας την πρόκριση στην Εθνική μας.

Για τη ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μιχαήλοφ): Ντιμίτροβα, Ιβάνοβα 13 (6/13 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κονσταντίνοβα, Κόστοβα 6 (2), Ζλατάνοβα (0/9 σουτ), Γκεοργκίεβα 12 (1), Χρίστοβα 7 (1), Ιβάνοβα 5 (1), Κότσεβα 6 (2), Στόιτσεβα 6 (2)

Για την ΕΛΛΑΔΑ (Μασλαρινός): Χριστινάκη 15 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 9 (2/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παυλοπούλου 13 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Σπανού 14 (5/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σπυριδοπούλου 3, Φασούλα 16 (7/10 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Γέμελος, Σωτηρίου 3, Σταμολάμπρου

Το EuroBasket 2021 θα διεξαχθεί σε Γαλλία (Στρασβούργο) και Ισπανία (Βαλένθια) από τις 17 έως τις 27 Ιουνίου.